Známe podobu soutěže deváťáků: Brzká nadstavba, play off i boj o extraligu

04.08.2022 | Martin Voltr/hokej.cz, foto: Ronald Hansel

Novinkou v systému českých mládežnických soutěží bude samostatná liga devátých tříd, vyčleněná z dosavadních žákovských soutěží. Účastnit se jí bude také SK Prostějov 1913. Nyní už detailně známe její podobu.

Odborníci napříč hokejovým spektrem se v poslední době shodují, že pro vzestup českého hokeje ve světové konkurenci je potřeba zlepšit práci s mladými hráči už před jejich nástupem do dorosteneckých a juniorských kategorií. Právě proto vznikla samostatná kategorie devátých tříd, jejíž chod je v elitních klubech začleněn pod Akademii Českého hokeje, respektive Sportovní centrum mládeže.

Sezona 2022/23 bude pro deváťáky záběhová, ale i podstatná zároveň – vzápětí totiž dojde k reorganizaci a od příštího ročníku 2023/24 budou soutěže dvoustupňové! Extraligu má hrát 24 nejlepších mužstev, nižší ligu pak všechna ostatní.

Co přesně tedy čeká hokejisty ročníku 2008 v nadcházejících měsících?

Do soutěže 9. tříd se přihlásilo 71 klubů, které byly rozděleny do deseti základních skupin. Devět skupin má po sedmi účastnících, ta desátá – na samém východě republiky – pak osm účastníků. Skupiny jsou očíslované od 1 do 10.

Základní skupiny budou mít velmi krátký průběh, týmy se v jejich rámci utkají pouze jednokolově! Rychle tak dojde na rozřazení silnějších a slabších celků, a tedy eliminaci zápasů s příliš vysokými výsledky. Sedm kol stihnou týmy odehrát za necelý měsíc: Sezonu odstartují 10. září a úvodní část zakončí už 8. října.

Skupina Prostějova v soutěži 9. tříd

Skupina 9: Olomouc, Prostějov, Přerov, Kroměříž, Vsetín, Nový Jičín, Šumperk

První dva celky ze všech skupin a čtyři nejlepší ze třetích příček postoupí do nadstavby. 24 mužstev se podle územního principu rozdělí do tří skupin (11, 12 a 13), v nichž se utkají čtyřikrát každé s každým. Všechny zbylé účastníky čekají skupiny o umístění, těch bude šest po sedmi až osmi týmech, které se rovněž utkají čtyřkolově. Nikdo si do druhé části nepřenese výsledky z té první.

Hlavní pozornost bude pochopitelně upřená na nadstavby, které nabídnou boj o play off. Postup si zajistí první dva týmy každé nadstavbové skupiny a dva nejlepší ze třetích míst, celkem tedy osm mužstev.

Play off bude čítat tři kola – čtvrtfinále, semifinále a finále. Týmy podle umístění a bodového zisku z nadstaveb vytvoří pomyslné pořadí (nejlepší z 1. míst; 2. nejlepší z 1. míst; nejhorší z 1. míst; nejlepší z 2. míst atd.), na jehož základě budou sestavovány dvojice. Nejlepší celek vždy vyzve ten nejhorší, druhý nejlepší zase ten druhý nejhorší atd.

Všechna kola play off se hrají na dvě utkání, přičemž to první hostí hůře umístěný tým po nadstavbě a druhé lépe umístěný tým. V sériích bude rozhodovat součet skóre. Pokud bude skóre po dvou zápasech vyrovnané, postupujícího určí prodloužení či samostatné nájezdy.

Vítěz play off pak obdrží titul mistra republiky v kategorii devátých tříd.

Na nižších příčkách ale bude ještě probíhat boj o zmiňované pozice v extralize pro ročník 2023/24.

Účast mezi elitou si zajistí šest nejlepších týmů každé ze tří nadstavbových skupin. Sedmé a osmé týmy nadstaveb sestaví společně s prvními týmy skupin o umístění trojici nových skupin po čtyřech družstvech, kde se každý s každým utká dvoukolově; dosavadní výsledky si nepřenesou. První dva celky každé skupiny (dohromady tedy šest) postoupí do extraligy.

Zápasy soutěže deváťáků se hrají tříbodovým systémem, kdy po remíze následuje pětiminutové prodloužení a poté případně samostatné nájezdy s pěti střelci na obou stranách.

Soutěž je v nadcházející sezoně určená hráčům narozeným v roce 2008. Nastoupit mohou i „vyspělí a dobře trénovaní hráči“ (jak zní jejich definice dle Soutěžního a disciplinárního řádu) věkové kategorie starších žáků, tedy ročníků 2009 či 2010, a to v maximálním počtu pěti na utkání. Bez omezení mohou startovat starší dívky ročníků 2006 a 2007.

Technické normy dále omezují například možnost startu hráčů v závěrečných bojích o účast v extralize, do nichž mohou zasáhnout hokejisté s minimálně 10 odehranými zápasy za příslušný celek, případně ti, kteří do něj přišli nejpozději 31. prosince.

Do soutěže se plnohodnotně zapojí také rakouský Salcburk, jenž bude hrát základní skupinu 4 po boku Písku, Příbrami, Soběslavi, Tábora, Benešova a Českých Budějovic. V souladu s dříve schválenou směrnicí pro starší kategorie je Red Bull v případě domácích zápasů povinen uhradit soupeřům náklady na dopravu a zajistit ubytování a stravu.

Mistrovský titul v kategorii devátých tříd budou obahjovat hokejisté Liberce, kteří vyhráli dubnové mistrovství republiky před Mladou Boleslaví, Plzní, Kometou, Slavií a Třincem.

Na webu hokej.cz budeme nově přinášet podrobné zpravodajství ze soutěže. V sekci zápasů nyní naleznete rozlosování všech deseti základních skupin.

 
Aktuální články
Derby rozhodla koncovka, šesťáci ale Olomouci silně vzdorovali

Jednadvacáté kolo odehráli v neděli odpoledne na Zimním stadionu v Prostějově hokejisté mladších žáků SK Prostějov 1913. Jejich soupeř...

 
Na dětskou olympiádu míří z Prostějova dva hokejisté i trenéři

Zástupci SK Prostějov 1913 budou reprezentovat Olomoucký kraj na jubilejní dvacáté Olympiádě dětí a mládeže a desátém ročníku její...

 
Starší žáci mohli rozhodnout v závěru, se Šumperkem remizovali

Zprvu jednoznačný se mohl zdát zápas starších žáků Prostějova se Šumperkem. Domácí tvořili hru, hosté se zmohli jen na nečetné...

 
Mocné dotahování nestačilo, dorostenci podlehli Kroměříži
 
Starší žáci zakončili rok 2022 zlatem, získali ho na Valašsku
 
PF 2023
 
Starší žáci zvládli duel s Havířovem Rozhodla divoká pětiminutovka
 
Paťáci proti Šumperku nadělovali. Soupeř si odvezl hned 14 kousků
 
Deváťáci na Břeclav nestačili, rozhodla především koncovka
 
Týden hokeje v Prostějově si tentokrát nenechalo ujít 30 dětí
 
Zápasy
JUNIOŘI | neděle 05.02.2023, 16:15
HHK Velké Meziříčí - SK Prostějov 1913
 
JUNIOŘI | pátek 10.02.2023, 18:00
SK Prostějov 1913 - Orli Znojmo
 
JUNIOŘI | pátek 17.02.2023, 18:00
SK Prostějov 1913 - HHK Velké Meziříčí
 
JUNIOŘI | Pátek 24.02.2023
Orli Znojmo - SK Prostějov 1913
 
 
eSports.cz & SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS